CV

_MG_7107

Henkilötiedot

Meri Johanna Lumela (os. Kuusela)

 

29.5.1964, Heinola

naimisissa, 3 aikuista lasta

 

Koulutus

Kasvatustieteen maisteri, Jyväskylän yliopisto, 1988

Ylioppilas, Lyseonmäen lukio, Heinola 1984

 

Johtamiskoulutus

Johtamisen erikoisammattitutkinto, Jyväskylän aikuisopisto 2005

Rehtorikoulutus 11 ov, OPEKO 2002

Professional development  –koulutusohjelma 40 ov, Jyväskylän yliopisto 2001

Oppilaitosjohdon koulutus 10 ov, OPEKO 1999

Tiimivalmentajakoulutus 1998

Opetushallinnon tutkinto 10 ov, 1994

 

 Työkokemus

Rehtori                                                     Halssilan koulu 1.8.2014 –

Rehtori                                                     Kypärämäen koulu 1.2.2013 –  31.7.2014

Aluerehtori                                               Jyväskylän kaupunki 1.8.2012 – 31.1.2013

Rehtori                                                     Halssilan koulu 1.8.2000 –  31.7.2012

(toisen tehtävän hoito 1.8.2012 – 31.7.2014)

Rehtori, viransijainen                               Halssilan koulu, 19.1.2000 – 31.7.2000

Luottamustoiminen rehtori                      Pupuhuhdan koulu, 31.3.1997 – 18.1.2000

Luokanopettaja                                        Pupuhuhdan koulu, 1.8.1991 – 18.1.2000

Luokanopettaja, väliaikainen virka          Kypärämäen koulu 1.8.1990  –  31.7.1991

Luokanopettaja                                        Nurmijärvi,         1.8.1989 – 31.7.1990

Luokanopettaja, viransijainen                  Jyskän koulu, 1.8.1988 – 31.7.1989

 

Tehtäviä Jyväskylän opetustoimessa

Aluerehtorin tehtävät, Jyväskylän kaupunki 1.8.2009 – 31.7.2013

Johtavan rehtorin tehtävät, Itäinen alue, Jyväskylän kaupunki 1.11.2007 – 31.12.2008

Huhtasuon alueen vastuurehtorin tehtävät, Jyväskylän kaupunki 1.10.2000 – 31.7.2007

Opetustoimen johtoryhmän jäsen, Jyväskylän kaupunki 1.8.2002 – 31.12.2008

Perusopetuksen johtoryhmän jäsen 1.1.- 31.7.2013

Opetustoimen strategiatyöryhmän jäsen 1999 – 2001

Opetustoimen talousryhmän jäsen 15.2.2007 – 31.7.2008

Hyvinvointia opetustoimessa työryhmän puheenjohtaja 1.10.2005 – 31.7.2008

 

Työsuojeluvaltuutettu, Jyväskylän kaupunki 2003  –

Opetussuunnitelma- ja arviointityöryhmän jäsenyyksiä ja puheenjohtajuuksia 1.8.2004 – 31.12.2012

 

Erityisosaaminen

Vahvuuksiani ovat hyvät vuorovaikutustaidot ja halu kehittää itseäni, työyhteisöäni ja koulua osana yhteisöä ja yhteiskuntaa. Olen vahva opetus- ja taloushallinnon osaaja. Uskallan ottaa vastaan haasteita ja pystyn viemään läpi muutoksia yhteisön toiminnassa.  Toimintani esimiehenä perustuu avoimuuteen, erilaisuuden arvostamiseen, vahvaan ammatilliseen osaamiseen ja yhdenvertaisuuteen.

Koulun tehtävänä on antaa lapsille ja nuorille parhaat mahdolliset tiedon hankinnan, sosiaalisen kasvun ja hyvinvointioppimisen eväät. Haluan olla rakentamassa kasvun ja opin polkua, jossa varhaiskasvatus ja perusopetus muodostavat eheän, lapsen ja nuoren yksilöllisen ja yhteisöllisen kehitystehtävän mahdollistavan kokonaisuuden.

 

Luottamustehtäviä

Keski-Suomen luokanopettajapiirin puheenjohtaja 1994 – 2001

Jyväskylän opettajien ammattiyhdistys, sihteeri

OAJ, koulutuspoliittisen toimikunnan jäsen

OAJ, pedagogisen toimikunnan varapuheenjohtaja

Opetushallitus, esi- ja alkuopetuksen opetussuunnitelman ohjausryhmä,  jäsen 2000 -2002

Opetushallitus, äidinkielen opetussuunnitelman työryhmä, jäsen 2001 – 2004

 

Kunnalliset luottamustehtävät

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja 6/2017 –

Konsernijaoston puheenjohtaja 6/2017 –

Tilapalvelu -liikelaitoksen johtokunnan puheenjohtaja 6/2017

Kaupunginhallituksen 2. vpj 2013 – 2017

Kaupunginhallituksen edustaja kaupunkirakennelautakunnassa 2013 – 2017

Jyväskylän koulutuskuntayhtymän hallituksen jäsen 2013 – 2017

Tilapalvelu –liikelaitoksen hallituksen varajäsen 2013 – 2017

Kaupunginvaltuutettu, 2009 –

Perusturvalautakunnan jäsen 2009 – 2012

Yksilöhuoltojaoston pj. 2009 -2012

Terveydenhuollon jaoston vj. 2009 – 2012

Työllisyysjaoston vj 2009 – 2013

Lasten ja nuorten monialaisen palveluverkostotyöryhmän pj 2010 -2012

Jyväskylän koulutuskuntayhtymän hallituksen 2.vpj 2009 – 2012

Jyväskylän koulutuskuntayhtymän kiinteistöliikelaitoksen hallituksen jäsen 2009 –

Maakuntavaltuuston varajäsen 2009 –

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *